Nutidskunst
2420/972
Albert Bitran: Uden titel. Sign. A. Bitran 77, 22/150. Litografi. Lysmål 51 x 41.
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Ikke solgt
2421/502Lyngby
Marc Chagall: "Le bouquet rouge et jaune", 1974. Sign. Marc Chagall, 44/50. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Sælges
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/523Lyngby
Maurice Estève: "Rouge et bleu", 1963. Sign. Estève, Epr. d'A. Litografi i farver. Lysmål 77 x 51.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/556Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel, 1978-79. 10 raderinger. Sign. Per Kirkeby 78/79, 5/10. Raderinger. Varierende mål. (5).
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/562Lyngby
Kirsten Klein: "Vestjydske hegn II". Sign. Kirsten Klein. Fotogravure. Lysmål 26 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/565Lyngby
Joachim Koester: "Spent in ways...", 1992. Sign. Joachim Koester, 1/2, på bagsiden. Silketryk i farver. Bladstørrelse 28 x 39,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/571Lyngby
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition. Sign. Lerfeldt 88, 454/730. Litografi i farver. Lysmål 46 x 39.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/577Lyngby
Salvador Dalí: To kompositioner fra ”The Twelve Tribes of Israel”, 1972-73. Begge sign. Radering i farver. 50 x 66. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/589Lyngby
Richard Winther: Uden titel. Sign. R. Winther. Litografi i farver. Bladstørrelse 46 x 35.
Sælges
Vurdering :
2421/595Lyngby
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard 84, 173/500. Radering i farver. Lysmål 23 x 31.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/611Aarhus
Torbjørn Olsen: Udsigt mod Nolsoy, Færøerne. Sign. Torbjørn 08. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 74. U.r.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/614Aarhus
Erik Heide: Kanin. Sign. Erik Heide 1989 med dedikation. Litografi. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/617Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 93/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/620Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 90/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/640Lyngby
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard - 84, 181/500. Radering i farver. Lysmål 34 x 44.
Sælges
Vurdering :
2421/651Lyngby
Erik A. Frandsen: "Penetration". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen 93, 11/17. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 38. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/655Lyngby
Inge-Lise Kofoed: To kompositioner. Sign. Inge-Lise Kofoed 1976, med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 35 x 56. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/664Lyngby
Per Kirkeby: "Rønde-suiten". Sign. PK 04. Ed. 150. Litografi. Bladstørrelse 29 x 21. Uindrammet. Bog medfølger.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/676Lyngby
Georges Braque: Opstilling. Tryksign. G. B. Litografi i farver. Lysmål 64 x 46.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/711Lyngby
Chiho Aoshima: To kompositioner. Begge usign. Color print. Lysmål 169x41. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/719Lyngby
Walasse Ting: Komposition. Sign. Ting 90, Artist Proof. Litografi i farver. Lysmål 71 x 98.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/728Lyngby
Jan Voss: Uden titel. Sign. Voss 84, 2/50. Træsnit i farver. Bladstørrelse 55 x 76.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/733Lyngby
Poul Anker Bech: "Opbrud" Sign. Poul Anker Bech 1986, 35/80. Litografi i farver. 49x66.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/748Aarhus
Per Kirkeby: "Elverhøj". Sign. PK 2000, 103/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 48.
Sælges
Vurdering :
2421/752Aarhus
Jørgen Nash: "Forårshilsen". Sign. Jørgen Nash 1989, 143/250. Litografi i farver. Lysmål 68 x 55.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/763Aarhus
Bjørn Nørgaard: Figurkomposition. Sign. Bjørn Nørgaard. Litografi i farver. Bladstørrelse 55 x 75. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/792Aarhus
Hans Henrik Lerfeldt: “New York City Ballet - Tivoli”. Sign. Lerfeldt. Offsetplakat. Lysmål 84 x 61 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/839Aarhus
Amariel Nordoy: Havneparti, Færøerne. Sign. Nordoy, 93. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 75. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/840Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 54/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/841Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen, II/X. Litografi. Bladstørrelse 100 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/844Aarhus
Zacharias Heinesen: Landskab, Færøerne. Sign. Zacharias Heinesen. Litografi. Bladstørrelse 55 x 73. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/853Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Komposition med fugle. Sign. monogram. Gouache og kul på papir. Bladstørrelse 48,5 x 63. U.r.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/871Aarhus
Bjørn Nørgaard: Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 35×28, 29×37 og 37×28. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/950Aarhus
Bárdur Jakupsson: Uden titel. To kompositioner. Litografi i farver. Bladstørrelse 37 x 52. Uindrammet. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/544Lyngby
Per Kirkeby: "Perspektivet". Sign. PK 85, EA II/III. Træsnit. Bladstørrelse 80 x 60. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2422/568Lyngby
Ole Ahlberg: Uden titel. Sign. Alberg 07, 27/50. Giclée tryk. Lysmål 70 x 59.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/577Lyngby
Salvador Dalí: To kompositioner fra ”The Twelve Tribes of Israel”, 1972-73. Begge sign. Radering i farver. 66 x 50. (2)
Sælges
Vurdering :
2422/583Lyngby
Maurice Estève: "Jour de Fête", 1952. Sign. Estève, Epreuve d'artiste 19/20. Litografi i farver. Lysmål 49 x 35.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2422/586Lyngby
Martin Kippenberger: "Théodore Géricault - Martin Kippenberger, Le radeau de la Méduse". Sign. MK 96. Serigrafisk plakat.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/592Lyngby
"Derriere le Miroir". Usign. Elleve tidsskrifter med litografiske kompositioner. Udgivet af Galerie Maeght 1969-1975. 38 x 28. (11).
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/598Lyngby
Maurice Estève: "Matinailles", 1956. Sign. Estève, 105/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 56.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2422/622Lyngby
Robert Rauschenberg: Uden titel. Sign. Rauschenberg 80, 6/150. Offset i farver. Lysmål 80 x 59.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2422/631Lyngby
Marco Evaristti: “All Good Things Must Come To an End”, 2011. Fem C print i farver. Lysmål 56 × 40. (5)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/632Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 2/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/634Lyngby
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "Indian", 1993. Sign. Erró 1993, XXIV/C. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 114 x 78. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/649Lyngby
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "Amazon", 1993. Sign. Erró 1993, 54/200. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 96 x 75. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/668Lyngby
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. Ole Schwalbe 87. Serigrafi på lærred. 52 x 52.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/677Lyngby
Martin Bigum: "Radical Myth (Judd)". Sign. Martin Bigum 94, HC. Litografi i farver. Lysmål 71 x 51.
Sælges
Vurdering :
2422/679Lyngby
Hans Scherfig: “Afrikansk elefant”. Sign. Scherfig 1971, 33/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 × 56. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/684Lyngby
Bjørn Nørgaard: “De dage paven kom til Damaskus”. Komplet mappe, et tryk er indrammet. Bladstørrelse 60 × 65. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2422/687Lyngby
Peter Martensen: Uden titel. Sign. Peter Martensen 87, 1/8. Radering. Lysmål 53 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/689Lyngby
Peter Martensen: "(Tegnøvelser)". Sign. Peter Martensen 86, EA 3/5 I. Radering. Lysmål 53 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/690Lyngby
Bjørn Nørgaard: “5 farve litografier”. Alle sign. monogram 89, 191/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 31 x 24 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/691Lyngby
Claus Carstensen: “Beckett-Mappen”. Alle blade sign. Carstensen, 8/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 38×28. Undrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/693Lyngby
Dan Sterup-Hansen: "Seks farvezinkografier". Sign. og nummereret. Zinkografi i farver. Bladstørrelse 36 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/697Lyngby
Christo: “Wall of Oil Barrels, The Iron Curtain, Rue Visconti, Paris”. Sign. Christo, 137/150. Bladstørrelse 89 x 61. U.r.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2422/711Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA - 95, e.a. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 38.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/718Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 98. 96/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2422/722Lyngby
Walasse Ting: Uden titel. Sign. Ting 74, 9/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 86.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/751Aarhus
Arne Haugen Sørensen: "Toro" og "Vision". Begge sign. To raderinger. Lysmål 32 x 37 og 29 x 32,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/766Aarhus
Aage Gitz-Johansen: "Tidsvandring - Fragment". Usign. Gouache på papir. Bladstørrelse 49 x 62. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2422/769Aarhus
Aage Gitz-Johansen: To kompositioner. Ene sign. Blæk og gouache på papir. Bladstørrelse 41 x 31 og 31 x 41. (2)
Sælges
Vurdering :