2419/​851

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

D.F.D.S. 50-års jubilæumscigaræske af bronze dekoreret med blomster og bladværk. Mærket Georg Jensen, samt monogram JR. H. 8. B. 19. D. 14.

I forbindelse med 50-års jubilæet lod D.F.D.S. fremstille tre typer cigaræsker: Én i guld til kongen (Christian X), flere i sølv til selskabets bestyrelsesmedlemmer, og endelig flere i bronze til selskabets chefer.

Almindelig alders- og brugsslitage, herunder ridser, buler og mærker. Låg indvendigt med dedikation: “1866 - December - 1916. Til minde om Det Forenede Dampskibsselskabs 50 aarige stiftelsesdag.”

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

5 bud

1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK