2419/​841

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Tre fade og en skål af lertøj. Dekoreret med figurmotiver i polykrome glasurer på lysegrå base. Alle sign. Bjørn Wiinblad. Større, oktagonalt fad mærket -72, Danmark. H. 3. Diam. ca. 35,5. Kvadratisk fad med dedikation: “Glædelig jul 1976 fra Bjørn”. H. 5,3. B./L. 24. Ovalt fad mærket -80. H. 6. L. 33. B. 26. Lille, rektangulær skål mærket -59, Danmark, “Svend Bygbjerg. 29.4.59”. H. 5. L. 19,5. B. 12,5. (4)

Oktagonalt fad med glasurafslag på kant og på front. Monteret med ophæng med synlig lim. Kvadratisk fad forsynet med vægophæng af metal og afslag på kant. Skål med lille afslag på kant. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

8 bud

(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.000 DKK