2419/​754

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

“Studielampe”. Kugleformet væglampe af patineret messing med skærm af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. 1940'erne. D. 19. Diam. 15.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK