2420/​500

“PH-4/3”. Bordlampe med stel af patineret messing. Senere skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 54.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skærme med enkelte minimale kanthak. Øverste del af keramisk fatning mangler. Topskrue bruneret. Testet og fungerer, Bruun Rasmussen garanterer dog ej for funktionaliteten.

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag