2420/​754

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3,5/2”. Bordlampestel af bruneret messing. Afbryderhus og fatningshus af bakelit. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 45.

Fingermøtrik på top mangler. Afbryderknap med afslag. Skærmholderben med skævheder og senere reparation ved samling. Desuden almindelig alders og brugspatina, herunder ridser, mærker og anløbninger.

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

10 bud

165774 7.000 DKK
807891 6.500 DKK
165774 6.000 DKK
807891 5.500 DKK
165774 (Autobud) 5.000 DKK
807891 4.800 DKK
165774 4.600 DKK
1106678 4.400 DKK
165774 4.200 DKK
1106678 4.000 DKK