2417/​364

Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med kvinder og legende børn i have, halsstykke dekoreret med blomster og bladværk på æblegrøn grund, borter i ruyi-design. Mærket Qianlong, men 20. årh. H. 38.

Emaljebemaling med flere mindre afskalninger på hals- og fodrand.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

24 bud

1042475 12.500 DKK
893068 (Autobud) 12.000 DKK
1119251 12.000 DKK
893068 (Autobud) 11.500 DKK
1119251 11.000 DKK
893068 (Autobud) 10.500 DKK
1119251 10.000 DKK
893068 9.500 DKK
1119251 (Autobud) 9.000 DKK
893068 9.000 DKK
1119251 8.500 DKK
893068 (Autobud) 8.000 DKK
1119251 8.000 DKK
893068 (Autobud) 7.000 DKK
1119251 6.500 DKK
893068 6.000 DKK
1115585 (Autobud) 5.500 DKK
893068 5.000 DKK
1115585 (Autobud) 1.250 DKK
1124368 1.200 DKK
1115585 1.150 DKK
1124368 1.100 DKK
936696 1.050 DKK
295626 1.000 DKK