2418/​310

Et par kinesiske fohunde samt fohund med hvalp af udskåret jade, den ene på sokkel af udskåret og mørkbejdset træ. Samt to dekorationsæg af poleret sten, det ene båndagat. 20. årh. Par fohunde H. 11. Fohund H. ekskl. sokkel 9. L. 14. Æg. 6 og 7. (5)

Parrat med afslag på hhv. tand og øre. Grønlig fohund med mindre afslag på bånd. Fremstår med alders- og brugsslitage, inkl. ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK