2419/​288

Japansk fad af cloisonné, dekoreret i farver med en kriger kæmpende med en drage, bort med karper i par og ornamentik lang kanten. Edo. 19. årh. Diam. 30,5.

To større emaljeafslag på undersiden. Graveret med CPR-nummer under bund. Trykket kant. Enkelte krakeleringer i det blå.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag