2420/​203

Canton skole, 19. årh.

Parti af Bocca Tigris, Perleflodens udløb ved Canton, med otte europæiske skibe og tre kinesiske handelsjunker. Olie på lærred. 33×57 cm. I senere hardwood ramme 52×74 cm.

Lærredet er dubleret. Flere større reparationer/lapper på bagsiden. Større afskalninger. Retoucheringer. Talrige krakeleringer.

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

14 bud

801536 3.400 DKK
885657 (Autobud) 3.200 DKK
801536 3.200 DKK
885657 (Autobud) 3.000 DKK
801536 2.900 DKK
885657 (Autobud) 2.800 DKK
801536 2.700 DKK
885657 (Autobud) 2.600 DKK
801536 2.500 DKK
885657 2.400 DKK
801536 2.300 DKK
119988 2.200 DKK
801536 2.100 DKK
865241 2.000 DKK