Helge Brandt (f. 1924, d. 1982)
Unika brudeskab af teak. Front med otte skuffer og jalousilukke med messinggreb. Sortbemanlet stålstel. Gulmalede kanter og sortmalede sider. Udført 1940–1950'erne, antageligt hos snedkermester Knud Juul-Hansen. H. 98. B. 104. D. 47.
Proveniens: Helge Brandt. Erhvervet af nuværende ejer fra familien. Udført af Helge Brandt til hans brud.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Nogle reparationer. Tørrevner og krakeleringer. Jalousidøre binder. Nogle spor af træfyldning. Nogle skruer mangler til stel. Senere gulmalet.
Moderne kunst og design, 23. april 2024