2417/​955

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

“Capella”. Fire-personers sofa med stel af teak, løse hynder betrukket med sort skind. Udført hos N. Eilersen. L. 250.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Den store danske møbelguide”, s. 353.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Professionelt nybetrukket med sort anilin læder. Nye gjorde.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK