2420/​749

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 4/3”. Et par bordlamper med skærme af hvidlakeret aluminium, stamme af forkromet stål, fod af forkromet messing, trekantstykke af sort sandblæst, sprøjtestøbt bakelit. Udført hos Louis Poulsen. H. 54. Diam. 45. (2)

Litteratur: “Tænd”, s. 204.

Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

19 bud

1156938 3.200 DKK
1151672 (Autobud) 3.000 DKK
1156938 3.000 DKK
1151672 (Autobud) 2.900 DKK
848824 2.800 DKK
1151672 2.300 DKK
1135926 2.200 DKK
1096901 2.100 DKK
1132012 (Autobud) 2.000 DKK
1096901 1.950 DKK
1132012 (Autobud) 1.900 DKK
1096901 1.850 DKK
1132012 (Autobud) 1.800 DKK
1096901 1.750 DKK
1132012 (Autobud) 1.700 DKK
1096901 1.650 DKK
1132012 1.600 DKK
802930 1.550 DKK
1062341 1.500 DKK