Lisbeth Munch-Petersen (f. 1909, d. 1997)
Fem dele lertøj bestående af tre vaser og to skåle. Højeste vase modelleret med indridsede mønstre, munding indvendigt dekoreret med lyseblå glasur. Vase modelleret i oval form, indvendigt samt udvendigt i organiske motiver dekoreret med lysegrå glasur. Mindste vase dekoreret med blåglaserede mønstre på lysegrå bund. Skåle dekoreret med gulgrøn glasur. Sign. LMP. Unika. H. 4–19,5. (5)
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Kalkrester indvendigt. Højeste vase med afslag på munding, samt flere forbrændingsrevner og afslag på fodrand. Oval vase med større reparation og afslag. Flere afslag på munding og fodrand. Skåle med talrige afslag på fodrande og øverste kanter.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
21 bud
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||