Birte Weggerby (f. Vinkel ved Viborg 1927, d. 1982)
To cirkulære skåle af lertøj. Største skål med indridsede fiskemotiver i relief. Dekoreret med blå glasurer. Sign. monogram. H. 6,6–6,9. Diam. 20,2–21. Lille skål med indridsninger i relief på ydersiden. Dekoreret med turkisblå og blåsort glasur. Sign. Weggerby -58. H. ca. 5,3. Diam. 16–16,7. Unika. (2)
Største skål med enkelte små kantafslag. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. april 2024