2419/​74

Renaissance skab af egetræ, udskåret med figurer i form af Adam og Eva samt Kristus på korset, engle, tulipaner og bibelske motiver. Front med skuffer og låge, samt inskriptionen Anno 1717, Den 6. januari, 1. August 1868. Side dekoreret med norsk våbenskjold i form af løve og økse anno 1559. Delvist 16.-19. årh. H. 180. B. 80. D. 44.

Brugsslitage. Ridser og mærker samt enkelte skader/revner. Nøgle medfølger.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag