P. P. Rubens, efter, 20. årh.
“Old Woman with a Basket of Coal”. En gammel dame med en kurvfuld kul. Usigneret. Betegnet på bagsiden af lærredet: cop. A. Heise Drd. Olie på lærred. 92×116.
På bagsiden af lærredet stemplet “Copie nach No. 958 der Gemälde-Galerie zu Dresden 121/422”. Værket er en kopi efter P. P. Rubens værk fra 1616/1618, som nu befinder sig i Staatliche Kunstsammlungen Dresden.
Proveniens: Dansk herregård.
Enkelte minimale retoucheringer og ved blændrammens kant enkelte minimale krakeleringer. Behov for rensning og opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024