2419/108
Kinesisk fad af cloisonné, dekoreret i farver med drage, ydersiden med drager jagtende den brændende perle samt bølgeformationer. Mærket Ming, men 20. årh. H. 9. Diam. 30. Samt kinesisk vase af cloisonné, dekoreret med opstilling og lotus på blå bund. 20. årh. H. 25,5. (2)
Fadet med nogle emaljeafslag. Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Vurdering
Hammerslag