2419/​108

Kinesisk fad af cloisonné, dekoreret i farver med drage, ydersiden med drager jagtende den brændende perle samt bølgeformationer. Mærket Ming, men 20. årh. H. 9. Diam. 30. Samt kinesisk vase af cloisonné, dekoreret med opstilling og lotus på blå bund. 20. årh. H. 25,5. (2)

Fadet med nogle emaljeafslag. Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK