2419/303
Tysk lågkrus af fajance, tinmontering. 18. årh. H. 19/28 cm. C2
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/267
Bukkelfad af hvidglaseret fajance, Tyskland 18. årh. Diam. 31 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/233
"Venus med Æblet", figur af bronzepatineret brændt ler. Stemplet L. Hjorth. Eneret 404. H. 37,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/192
Syv fliser fra Guldborg-fabrikken, en Store Kongensgade flise samt fire hollandske fliser. 18. årh. (13)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/117
13 Morsø fliser dekorerede i blåt med blomsterranker. 18. årh. (13)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2419/87
Sore Kongensgade fad af fajance, dekoreret i blåt. Johan Pfaus periode. 18. årh. Diam. 29,5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2419/57
Frugtkurv med underfad, fajance, dekoreret i mangan. Rörstrand, 18. årh.s anden halvdel. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/45
Spietz skrivetøj af creme- og blåglaseret stengods. Bornholm ca. 1800.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK